Objednat projekci O filmu

Bajkonur

Přílohy

Partneři

Radio1 Cinema
Filmserver Onyx Vision
FDb.cz Febiofest 2020
Svět filmu FANonline

Bajkonur

(Baikonur )

Kazachstán, Německo, Rusko 2011 do 15 let nevhodné 94min.
  • 07. 06. 2012
  • Komedie
  • Romantický

„Cokoliv spadne z nebe, to si můžete nechat.”

Bajkonur je inteligentním a vtipným filmem o kazašské mládeži, která sní o životě za hranicemi své rodné vesnice, ale zároveň je uvězněna v naivitě a jednoduchosti svého způsobu života na kazašských stepích. Film je plný poetických obrazů kazašské přírody a hravých i dramatických tónů hudby Gorana Bregoviće.

Okouzlující komediální drama německého spisovatele a režiséra Veita Helmera přináší neromantizující, autentický obraz z života kazašských nomádů. Je příběhem o jednoduchém životě i snech mladých nomádů, o jejich naivním mládí, vzájemném porozumění a o netradičních střetech jednoduchého rurální světa se světem komplikovaným, moderním a neupřímným.

„Cokoliv spadne z nebe, to si můžete nechat.“ Tak zní nepsaný zákon kazašských stepí. Zákon náruživě dodržovaný obyvateli malé vesnice, kteří sbírají vesmírné trosky, které spadnou dolů z blízké vesmírné stanice Bajkonur. Posledními dvěma mladými členy vesnice jsou radiový operátor Iskander, známý jako Gagarin, a rázná Nazira. Zatímco se Nazira snaží svým nekonvenčním chováním dát Iskanderovi najevo, že ho miluje, Iskander je evidentně zblázněný nejen do Bajkonuru a rozlehlého vesmíru, ale také do krásné Francouzsky Julie Mahé, jejíž cestu ke hvězdám sledují televizní kamery. Když Julie doslova „spadne z nebe“ v malé vesmírné kapsuli, je to Iskander, kdo ji najde v bezvědomí. Julia si nedokáže na nic vzpomenout a Iskander neváhá předstírat, že jsou zasnoubeni a obrátit tak starý zákon stepí ve svůj prospěch. Ale i ta nejromantičtější lež nemůže trvat věčně. A „Gagarin“ bude muset přijít na to, kam skutečně patří a hlavně ke komu.

Snímek Bajkonur měl mezinárodní premiéru na MFF Busan 2011.

Veit Helmer Alexander Asochakov, Marie de Villepin, Sitora Farmonova
Sergej Ashkenazy,
Veit Helmer
Kolya Kano
Goran Bregovic
Vincent Assmann

Galerie