Objednat projekci O filmu

Crulic - cesta na onen svět

Přílohy

Partneři

Radio1 Cinema
Onyx Vision FDb.cz
Anifest Rumunský kulturní institut

Crulic - cesta na onen svět

(Crulic - drumul spre dincolo)

MFF Locarno - Cena Don Quijot
MFF Varšava - Zvláštní uznání poroty v kategorii nejlepší film
MFF Cottbus - Čestné uznaní
Rumunsko, Polsko 2011 do 12 let nevhodné 73min.
  • 10. 05. 2012
  • Animovaný
  • Dokumentární

„Snaží se o to, aby ho poslouchali. Začíná protestní hladovku a umírá, zatímco ho celý svět sleduje.”

Animovaný dokument rumunské režisérky Ancy Damian, která má na svém kontě mezinárodně oceňované dokumentární i hrané snímky, představuje netradiční zpracování a spojení autobiografického příběhu a filmové animace.

Crulic – cesta na onen svět vypráví příběh Crulica, 33-letého Rumuna, který zemřel v polském vězení během protestní hladovky. O jeho smrti se dozvídáme od samotného mrtvého protagonisty a následuje rekapitulace jeho životní cesty až k jejímu smutnému konci. Crulic vypovídá o sociální a justiční nespravedlnosti, o systému, v němž jsou ekonomičtí imigranti bráni a priori jako méněcenné bytosti, jaksi automaticky náchylné k podlosti a zločinu. Když člověk žije v cizí zemi, je vnímán jako podezřelý imigrant, a velmi snadno jej mohou obvinit z okradení vysoko postavené osoby a bez důkazů umístit do vězení. Mladý rumunský automechanik má už po krk šikany a navíc se v rámci údajného incidentu cítí úplně nevinně. Jako svéprávný člověk žádá skutečně spravedlivé zacházení a na protest začne držet hladovku.

Dokument vyniká působivým vizuálním stylem, úchvatnou ruční malbou, kolážemi a poctivou fázovou a cut-cut animační technikou. To vše vytváří pozoruhodný, překvapivě kompaktní a nezapomenutelný film.

Snímek získal v letech 2011 a 2012 třináct filmových cen a tři nominace. Režisérka dostala Cenu Dona Quijota na MFF v Locarnu, Zvláštní uznání poroty v kategorii nejlepší film na MFF ve Varšavě, Čestné uznání poroty v Hlavní soutěžní sekci hraných filmů na Filmovém festivalu v německém Cottbusu.

Anca Damian vypravěči - Vlad Ivanov, Jamie Sives
Anca Damian
Ilija Zogovski
Piotr Dziubek
Catalin Cristutiu

Galerie