Objednat projekci O filmu

Zatímco spíš

Přílohy

Partneři

Radio1 Cinema
Argo Neoluxor
Onyx Vision FDb.cz
Febiofest 2020

Zatímco spíš

(Mientras duermes)

MFF Chicago - Zlatý Hugo v sekci After Dark Competition
katalánské ceny Gaudí (nejlepší režie, scénář a další)
Španělsko 2011 do 15 let nevhodné 102min.
  • 05. 04. 2012
  • Horor
  • Thriller

„Denně se probouzíte do bezpečí svého domova. Ale na jak dlouho je bezpečný?”

Španělský režisér Jaume Balagueró ([REC ] 2007, [REC] 2 2009) přichází s novým znepokojujícím psychologickým thrillerem, který nenechá diváky jen tak klidně sedět v přítmí kinosálů. Filmem Zatímco spíš si režisér dává pauzu od tradičního hororu a vrhá se do práce s motivy sofistikovanějšího a více znepokojivého žánru.

Zatímco spíš zavede diváky hluboko do nitra pokřivené mysli hlavní postavy Cesara, který pracuje jako vrátný v činžáku v Barceloně. Ztrácí se v každodenní rutině, obyvatelé domu si ho ani nevšimnou, ale cítí, že se z této samoty potřebuje vymanit. Nepozorovaně sleduje životy lidí žijících v činžáku, zejména jedné obyvatelky. Clara je svobodná mladá žena s pozitivním přístupem k životu a s věčným úsměvem na tváři. Právě to Cesara začne znepokojovat a není spokojen, dokud jí úsměv z tváře nesmaže a neudělá jí ze života peklo. Potichu se vplíží do jejího bytu a sleduje ji během spánku. Napětí stoupá a divák je stále více vtahován do dusné atmosféry znepokojujícího voyerismu, až do zničujícího závěru Balagueróva chladného thrilleru.

Snímek získal řadu festivalových ocenění, mezi nimi několik katalánských cen Gaudí (Premis Gaudí) v hlavních i vedlejších kategoriích (nejlepší režie, nejlepší scénář, zvuk, nejlepší herecký výkon v hlavní roli apod.) a cenu Zlatý Hugo v sekci After Dark Competition na MFF v Chicagu .

Jaume Balagueró Luis Tosar, Marta Etura, Alberto San Juan, Petra Martínez, Iris Almeida
Alberto Marini
Pablo Rosso
Lucas Vidal
Guillermo De La Cal

Galerie