Objednat projekci O filmu

Kdo, když ne my

Přílohy

Kdo, když ne my

(Wer wenn nicht wir)

Berlinale 2011 - Alfred Bauer Prize, film v hlavní soutěži
Německo 2011 do 15 let nevhodné 124min.
  • 12. 01. 2012
  • Drama

„Snímek je natočen podle emocionálně skutečného příběhu jedné explozivní éry.”

Celovečerní hraný debut cenami ověnčeného německého dokumentaristy Andrese Veiela nabízí zajímavý pohled na období před takzvaným "Německým podzimem" v roce 1977. Milostný příběh je úzce spjat s historickými událostmi, které v Berlíně předcházely teroristickým útokům jednotek levicově orientované militantní organizace RAF (Rote Armee Fraktion, dříve známé jako skupina Baader-Meinhof Gang).

Na začátku 60. let, v dusné atmosféře provinčního Západního Německa se do sebe vášnivě zamilují Bernward Vesper a Gudrun Ensslinová, spolužáci z vysoké. Tito dva nadšení vyznavači psaného slova najdou vydavatelství, jehož první publikací bylo, paradoxně, kontroverzní dílo Bernwardova ostrakizovaného otce, nechvalně známého nacistického autora. Bernward hájí tvůrčí schopnosti svého otce, dokonce i když je pronásledován otcovou podezřelou minulostí. Gudrun se vehementně pouští do pátrání po roli svého vlastního otce v rámci Hitlerovy Třetí říše.

Vzrůstající neklid tehdejší doby na ně značně působí a oba mladí lidé se snaží bojovat proti konformismu a popírání skutečností. Poté, co se jejich bouřlivý vztah téměř rozpadne kvůli Bernwardově nevěře, začínají znovu. Roku 1964 se přestěhují do Západního Berlína. Své síly spojí s levicovými spisovateli a politickými aktivisty, stávají se součástí rozšiřujícího se globálního povstání: „Kdo, když ne my; Kdo, když ne my?“ Ale nespokojenost se světem znamená naprostý konec jejich vztahu. Na konci 60. let se Gudrun přidává ke skupině rebelského Andrease Baadera a Bernward riskuje své zdraví užíváním psychedelických drog ve snaze konečně dopsat román apelující na změnu světa.

Andres Veiel August Diehl, Lena Lauzemis, Alexander Fehling, Thomas Thieme, Imogen Kogge, Michael Wittenborn, Susanne Lothar
Gerd Koenen (námět),
Andres Veiel (scénář)
Judith Kaufmann
Annette Focks
Hansjörg Weißbrich
Dolby Digital

Galerie