Objednat projekci O filmu

Lurdy

Přílohy

Partneři

Radio1 Cinema
Onyx Vision CSFD

Lurdy

(Lourdes)

MFF Varšava - Grand Prix, Warsaw Award
MFF Benátky - Cena FIPRESCI
European Film Award - Nejlepší herecký výkon
Rakousko, Francie, Německo 2009 do 12 let nevhodné 96min.
  • 05. 01. 2012
  • Drama

„Nač si klást otázky víry, když existuje zázrak.”

V pořadí třetí celovečerní hraný film rakouské režisérky Jessicy Hausner nese název francouzského ikonického města poutníků Lurdy, které je považováno za posvátné místo naděje, útěchy a v neposlední řadě za místo zázraků.

Film vypráví příběh pochybovačné věřící Christine, která je upoutána na invalidní vozík. Aby se necítila tak osamělá, vydá se na výlet do Lurd a v doprovodu ostatních poutníků se účastní různých náboženských rituálů, které mají údajně přinést duchovní či fyzické uzdravení. Jednoho dne je však opravdu schopna pohnout prsty, později rukou, až je nakonec schopna vstát a chodit. Je to opravdu zázrak, nebo jen dočasné zlepšení jejího stavu? Hausner zde cíleně poukazuje na podstatu existence zázraku a našeho vztahu k němu a ptá se, kdo je skutečným strůjcem zázraku. Bůh, nebo lékaři, kteří posoudí, zda se jedná nebo nejedná o zázrak?

Za tento snímek, který se zabývá ambivalencí posvátného místa, samotné náboženské víry a zázraku jako takového, Jessica Hausner v letech 2009 a 2010 získala švédskou cenu Guldbagge Award, udělovanou švédským filmovým institutem, Grand Prix a Warsaw Award na MFF ve Varšavě a prestižní cenu FIPRESCI na MFF v Benátkách. Herečka Sylvie Testud, která ztvárnila hlavní postavu Christine, získala v roce 2009 za svůj herecký výkon významnou cenu European Film Award, udělovanou Evropskou filmovou akademií.

Jessica Hausner Sylvie Testud, Léa Seydoux, Bruno Todeschini, Elina Löwensohn
Jessica Hausner
Martin Gschlacht
Karina Ressler

Galerie