Objednat projekci Přehrát film O filmu

Bělehradský fantom

Přílohy

Partneři

Kino CS Doku CS
Muzika CS Film Europe Channel
Edison Edisonline

Bělehradský fantom

(The Belgrade Phantom)

Bulharsko, Maďarsko, Srbsko 2009 do 12 let nevhodné 82min.
  • 28. 07. 2011
  • Akční
  • Drama
  • Krimi

„Fantom v bílém Porsche jako symbol svobody a individuality ve zkostnatělém socialistickém systému.”

Mladý srbský dokumentarista Jovan Todorović v roce 2009 přinesl do kin svůj celovečerní hraný debut, který je založený na skutečných událostech.

Bělehrad, hlavní město Socialistické federativní republiky Jugoslávie, srpen 1979: Prezident Tito je na své poslední diplomatické cestě, aby se zúčastnil summitu Hnutí nezúčastněných zemí v Havaně na Kubě. Mezitím doma už deset nocí vyvolává rozruch muž jezdící kolem hlavního bělehradského náměstí v kradeném Porsche. Dokonce veřejně provokuje policii prostřednictvím populární rádiové stanice a jeho pronásledování přerůstá ve stále větší show. Když se Tito vydá na zpáteční cestu, vláda na policii vyvine tlak: Fantom v bílém Porsche musí být z bělehradských ulic definitivně odstraněn.

Todorovicův film je balkánským Rychle a zběsile, zasazeným do socialistické éry konce 70. let. Zároveň je jedním z nejúspěšnějších srbských filmů posledních deseti let. Fantomův Porsche Targa je autentickým vozem ze 70. let, který byl pro potřeby natáčení přebarven z původní modré barvy na bílou. Ta přesně odpovídá barvě auta výtržníka, který s takovým bílým vozidlem v minulosti vyvolal v Bělehradě velký rozruch. Skutečné Porsche Targa bylo koncem 70. let zničeno při policejní blokádě a skončilo v rukách anonymního sběratele.

Jovan B. Todorovic Marko Zivic, Radoslav Milenkovic, Nada Macankovic, Andrej Sepetkovski, Aleksandar Djurica, Milos Samolov, Goran Radakovic ad.
Jovan B. Todorovic,
Bogdan Petkovic,
Kosta Pesevski
András Nagy
Milena Petrovic

Galerie