Objednat projekci O filmu

Black Power

(The Black Power Mixtape 1967-1975)

Sundance Film Festival 2011 - World Cinema Documentary Editing Award
Švédsko 2011 do 12 let nevhodné 100min.
  • 05. 01. 2012
  • Dokumentární

„Pozoruhodný, nečekaný a nadmíru impresionistický obraz palčivého období v americké historii.”

60. – 70. léta znamenala pro řadu obyvatel Ameriky revoluci. Černošská komunita se razantně přihlásila o svá práva. Nejednalo se jen o rasový aspekt, ale zejména o nespravedlivě nastavený ekonomický a politický systém. Hnutí Black Power začalo zakládat politické a kulturní instituce, aby podpořilo společné zájmy černochů a vyzdvihlo tak své hodnoty. V té době se švédští novináři rozhodli natočit o tomto hnutí dokument. Ze své vnější nezaujaté perspektivy pořídili fascinující nahrávky významných aktivistů své doby: Stokely Carmichael, Bobby Seale, Huey P. Newton, Angela Davis, Eldridge Cleaver ad., stejně jako samotné aktivity skupiny Black Panther.

Mimořádně zajímavým a cenným je v tomto kontextu rozhovor s Angelou Davis - v té době ve vězení - ve kterém černošská aktivistka vysvětluje svůj postoj vůči násilnému odporu. Odhaluje rozdíl mezi "černým" rasismem a rasismem bělochů: rasismus příslušníků bílé majority vychází ze xenofobního strachu, který je založený na společenských předsudcích, podvědomém pocitu viny a obavách ze situací, ve kterých by se sami mohli ocitnout v pozici diskriminované minority. Naproti tomu "rasismus", který je vyčítán radikálním Černým panterům a hnutí Black Power, vychází z reálné zkušenosti ohrožení života vlastního i svých blízkých, z osobně prožitých projevů útlaku a nemožnosti dovolat se svých práv.

Film získal v roce 2011 ocenění na Sundance Film festival.

Göran Olsson Erykah Badu, Harry Belafonte, Stokely Carmichael, Kathleen Cleaver, Angela Davis, Danny Glover, Talib Kweli, Bobby Seale, Ahmir-Khalib Thompson
Göran Olsson
Corey Smyth
Hanna Lejonqvist,
Göran Olsson