Objednat projekci O filmu

Dům košaté lásky

Přílohy

Partneři

Ceske noviny Filmstage
CSFD

Dům košaté lásky

(Haarautuvan rakkauden talo)

Národní finská filmová cena Jussi 2010 - 3 nominace
Finsko 2009 do 12 let nevhodné 102min.
  • 21. 04. 2011
  • Drama
  • Komedie

„Rozpad manželství jako příležitost objevit sám sebe.”

V této komedii finského režiséra Mika Kaursimäkiho, bratra slavnějšího režiséra Aki Kaurismäkiho, se zatrpklé manželství mění na čím dál podivnější hru.

 

Juhani je rodinným psychoterapeutem a Tuula je profesionální konzultantkou. Jsou dlouholetí manželé, ale jejich vztah už vyhasl a rozhodnou se, že je čas se rozejít. Juhani a Tuula věří, že jsou dostatečně inteligentní a uvědomělí na to, aby sdíleli společný domov, než se rozvod vyřeší. Ale jeden večer Juhanimu jeho kamarád Pekka poradí, aby využil svojí nově získanou svobodu, a tak si Juhani najde novou známost a přivede jí domů. Tuula tiše zuří a rozhodne se mu to vrátit a začne chodit s pohledným pilotem. Juhani nechce zaostat, ale když se ukáže, že jeho známost je známostí pouze na jednu noc, má potíže najít si novou přítelkyni. Přes svoji matku a nevlastního bratra si Juhani najme prostitutku Ninu, která má vystupovat jako jeho nová přítelkyně. V této stupňující se citové válce se však věci zkomplikují, když prostitutka pracující pro Tuulinu matku zmizí společně s velkým obnosem peněz.

 

Dům košaté lásky je černou komedií, v níž se divák nemusí obávat vážného pohledu na komplikovaný svět mezilidských vztahů. Ačkoliv snímku nechybí vážnější okamžiky, režisér je využívá především k nadechnutí se před další porcí rozmarné frašky. Film představuje početnou plejádu podivných postaviček (ztvárněných neznámými herci), které vdechují Kaurismäkiho snímku zvláštní, podmanivé kouzlo. Zkušenému finskému režisérovi se prostě podařilo natočit vtipnou komedii, okořeněnou mafiánskou zápletkou.


Snímek si vysloužil tři nominace na Národní finskou filmovou cenu Jussi 2010 pro nejlepšího herce (Hannu-Pekka Björkman), nejlepší herečku (Elina Knihtilä) a za nejlepší střih (Jukka Nykänen).

Mika Kaurismäki Elina Knihtilä, Hannu-Pekka Björkman, Tommi Eronen, Kati Outinen, Kari Väänänen, Antti Virmavirta, Irina Björklund, Timo Torikka, Sakari Kuosmanen
Petri Karra novel,
Mika Kaurismäki screenplay,
Sami Keski-Vähälä,
screenplay
Rauno Ronkainen
Jukka Nykänen
Dolby Digital

Galerie