Objednat projekci O filmu

Rozkaz

Přílohy

Rozkaz

(Käsky)

Cena Jussi (národní filmová cena) - Nejlepší kamera
Finsko, Německo, Řecko 2008 do 12 let nevhodné 115min.
  • 28. 07. 2011
  • Drama
  • Historický

„Příběh dvou lidí ze soupeřících táborů, které spojila válka. Toto setkání jim navždy změnilo život.”

V pořadí již sedmý celovečerní hraný snímek jednoho z nejúspěšnějších a nejznámějších režisérů současného finského filmu je natočen na motivy stejnojmenného románu finské autorky Leeny Lander z roku 2003.


Počátkem 20. století, v roce 1905, Rusko prohrálo válku s Japonskem, což mělo za následek vypuknutí revoluce v Rusku, která se rozšířila i do sousedních zemí. Ve Finsku tak vznikla Sociálně demokratická strana a rozpoutala se krvavá občanská válka a politický boj o moc. Na jedné straně stála Bílá garda (Suojeluskunta / White Guards), podporovaná Švédy a Němci, na druhé straně zase Rudá garda (Punakaarti / Red Guards), podporovaná Rusy. Součástí gard bylo i kolem 2 000 žen.

Příběh filmu Rozkaz sleduje osud jedné lásky mezi červenou gardistkou a bílým gardistou. Začíná v dubnu roku 1918, kdy je celá Evropa zpustošená První světovou válkou a Rudé gardy jsou ve Finsku poraženy. Voják Aaro Harjula se vrací z Německa a připojuje se k vládnímu vojsku. Vzápětí je však svědkem surových znásilnění a hromadných poprav, které otřesou jeho vírou a dosavadními idejemi. Náhodně potkává odhodlanou revolucionářku (Pihla Viitala) a jeho život se převrátí naruby.


Film, nabízející intimní a neokázalé vykreslení vztahu mezi Aarem a Miint, uvedl rodačku z Helsinek, herečku Pihlu Viitalu, do mezinárodního povědomí.

 

Rok po svém uvedení snímek získal národní filmovou cenu Jussi v kategorii nejlepší kamera.

Aku Louhimies Samuli Vauramo, Pihla Viitala, Eero Aho
Jari Rantala (scénář),
Leena Lander (kniha)
Rauno Ronkainen
Pessi Levanto
Benjamin Mercer
Dolby Digital

Galerie