Objednat projekci O filmu

Mozartova sestra

Přílohy

Partneři

Ceske noviny Filmstage
Plagat.cz CSFD

Mozartova sestra

(Nannerl, la soeur de Mozart)

MFF Chicago - Zlatý Hugo (nominace)
Francie 2010 do 12 let nevhodné 120min.
  • 21. 04. 2011
  • Drama

„Génius nebyl jen jeden.”

Zkušený francouzský režisér René Féret (Křtiny, 1988) ve filmu odhaluje nepříliš známý osud Mozartovy sestry, vyrůstající a žijící ve stínu obrovské slávy talentovaného bratra.

Příběh začíná v roce 1763 a sleduje namáhavý život Mozartovy rodiny na cestách kočárem z jednoho královského dvora na druhý, kde šlechta žasne nad zázračným talentem mladého Wolfganga. Jeho o pět let starší sestra Nannerl, skvělá zpěvačka, cembalistka a houslistka, ale byla jako první považována za zázračné dítě rodiny. Na začátku filmu ještě pořád vystupuje jako doprovod Wolfganga, i když zastíněna a upozaděna jeho rostoucí slávou. Její otec se podřizuje tlaku společnosti a „pro její vlastní dobro“ ji zakáže pokračovat ve hře na housle a v komponování vlastních skladeb, i když si je plně vědom jejího talentu. Nannerl je znechucena společenskými konvencemi, které ženy svazují a odmítá se smířit s neveselými vyhlídkami na svou budoucí kariéru.

Mozartova sestra je vizuálně atraktivní dílo. René Féret se vyhýbá obvyklým žánrovým klišé i dojemným melodramatickým zápletkám. Volí statické záběry a hledisko nezúčastněného pozorovatele děje. Příběh filmu nechává volně plynout a pozorným okem sleduje každodenní konání svých hrdinů. Pod krásným barokním povrchem však najdeme intimní výpověď o útrapách ženy v důsledku potlačovaného talentu a zraněných citů.

Snímek byl v roce svého uvedení nominován na Zlatého Huga v kategorii nejlepší hraný film na MFF v Chicagu.

René Féret Marie Féret, Marc Barbé, Delphine Chuillot, David Moreau, Clovis Fouin, Lisa Féret, Nicolas Giraud, Dominique Arcas, Salomé Stévenin
René Féret
Benjamín Echazarreta
Marie-Jeanne Serrero
Fabienne Féret

Galerie