Z médií

I, daniel blake - still 1

Hvězda Loachova filmu měla stand-up v Praze

  • 11. 04. 2017, 08:15

  • V Praze vystoupil komik Dave Johns, hlavní hvězda britského sociálního dramatu Já, Daniel Blake.
  • Vítězný film z loňského ročníku festivalu v Cannes právě vstoupil do kin.
  • "Režisér Ken Loach dal tímto snímkem hlas lidem, kteří byli umlčováni čtyřicet let," říká v rozhovoru Johns.
jarvis_58937048498e64f6ef25a642.jpeg
Britský komik Dave Johns ve snímku Já, Daniel Blake skvěle ztvárnil postaršího tesaře, který bojuje se sociálním systémem. Sám Johns v mládí pracoval na stavbě.
autor: Film Europe – Marek Hart

V úplné temnotě zní dva hlasy. První naučeným tónem klade dotazy typu "Zvednete ruku do výše náprsní kapsy?". Ten druhý nevěřícně opakuje, že už vše napsal do dvaapadesátistránkového formuláře, který musel vyplnit. A právě nezapomenutelná bezprostřednost a barva tohoto hlasu ční z filmového dramatu o absurditách britského sociálního systému nazvaného Já, Daniel Blake, i když se po úvodní scéně přidá ke zvuku obraz. Loni film vyhrál nejvyšší ocenění na festivalu v Cannes a včera vstoupil do tuzemských kin.

"Vůbec by mě nenapadlo, že budu hrát ve snímku, který získá Zlatou palmu v Cannes," říká v rozhovoru pro HN držitel onoho zvučného hlasu, britský komik Dave Johns. Ten se v nejnovějším titulu žijícího klasika Kena Loache po 28 letech na jevišti objevil poprvé na plátně.

Sociální drama o postarším tesaři a vdovci Danielu Blakeovi, který by rád pracoval, ale prodělaný infarkt mu to nedovolí, se celé točí kolem nástrah, jimž dnes musí čelit žadatel o podporu v nezaměstnanosti.

"Šokovalo mě, jak kafkovsky byrokracie vypadá," vzpomíná Johns na chvíli, kdy mu režisér Ken Loach dal vyplnit onen skutečný dvaapadesátistránkový formulář. "Druhý den jsem mu řekl, že toho nejsem schopen. Naposledy jsem se na stát coby nezaměstnaný obracel na konci sedmdesátých let, přihlásil jsem se, dostal jsem peníze a bylo to. "

Sám Johns pracoval původně na stavbě, ale pak v Londýně objevil komediální divadlo a toužil totéž dělat doma v Newcastlu, kde nyní působí v jednom z nejznámějších klubů v zemi. "Miluju když stojím na pódiu a slyším reakce publika," říká komik, který to v úterý předvedl i publiku pražského kina Světozor.

"Můžete se přesvědčit, že stále patřím k dělnické třídě, pořád mám pod nehty kousíčky stíracích losů," přihlásil se v pražském standupovém vystoupení hrdě k pracujícím, jejichž hlas podle něj bývá v dnešní Británii umlčován. Tu větu o losech říká často, ale jinak je bytostný improvizátor, který během své show proměňoval publikum třeba v paviány a přiměl diváky vřískat hned třemi druhy paviání řeči.

http://archiv.ihned.cz/c1-65611000-dave-johns-ja-daniel-blake-standup-film-rozhovor